Friday, August 14, 2015

Metoda Emila Krebsa vs Strategia nauki języka #2: Nauka języka w szkole językowej



Spędzanie większości czasu na pasywnym słuchaniu kogoś, kto tylko opowiada o języku (często po polsku!) z kilkoma minutami, kiedy Ty próbujesz mówić np. po angielsku jest nieefektywnym wykorzystaniem Twojego czasu. Poza tym, żeby nauka dawała efekty, musisz chodzić na zajęcia regularnie, ale też uczyć się do tego samodzielnie w domu. Czemu, więc po prostu od tego nie zacząć?

Wielu lingwistów wierzy, że znajomość reguł gramatyki jest równoznaczne z umiejętnością ich użycia. Nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie znając wiele reguł gramatycznych często chcąc szybko odpowiedzieć komuś na pytanie często blokujemy się, bo po prostu nie wiemy np. który czas wybrać.

Trzeba też pamiętać, że na niektórych ludzi praca w grupie działa stresująco. To oznacza, że nie korzystają w pełni z zajęć i nie wykorzystują efektywnie czasu za którego płacą. Do tego kursy językowe są bardzo drogie, a zwykle oferują tylko 2h pracy z lektorem tygodniowo.

Pamiętaj też, że nauka w szkole językowej w dużej mierze zależy od tego, czy trafisz na dobrego nauczyciela, lub tez na odpowiednią grupę. Ja próbowałem tej metody i nie raz nudziłem się, bo reszta grupy po prostu nie była na moim poziomie.

JAK NAJLEPIEJ WYKORZYSTAĆ TĄ STRATEGIĘ: KLUCZEM JEST UŻYWANIE JĘZYKA


Jeśli wciąż chcesz uczęszczać na zajęcia (bo na przykład są przewidziane w planie Twoich studiów) dam Ci kilka wskazówek jak przyspieszyć z zasady wolny proces uczenia się w szkolnej ławce.

Zrozum, ze używanie i studiowanie języka to dwie różne rzeczy. Najlepszym sposobem na przejście z studiującego danego język do mówiącego w nim jest skupienie się na konwersacji bardziej niż na wykonywaniu ćwiczeń w książce. Pozwoli Ci to zyskać czas, który możesz poświęcić na rozmówki! Metoda Emila Krebsa pozwala świetnie uzupełnić wiedzę zdobytą na kursie stacjonarnym o praktyczny wymiar języka.

Poświęć jak najwięcej czasu na mówienie w języku obcym. Pięć minut, jakie zwykle są przeznaczone w klasie na rozmowy o danym temacie to stanowczo za mało. Szczególnie, że nie wszyscy słuchacze w takim samym stopniu biorą udział w dyspucie. W związku z tym sam zaplanuj czas na konwersację. Jesteś zabiegany? Trudno znaleźć Ci wolną chwilę? Pomyśl o sytuacjach kiedy mimowolnie czas przecieka przez palce... np. w autobusie, kiedy jedziesz do szkoły/pracy. Nagraj kurs metodą Emila Krebsa na komórkę lub mp3 i ćwicz podczas jazdy. Jeśli nie jeździsz samochodem to może chodzisz na siłownię? Możesz uczyć się np. na jadąc na rowerku stacjonarnym. Ogranicza cię tylko Twoja kreatywność.

Możesz potraktować mówienie w języku obcym i studiowanie obcego języka, jako dwie różne rzeczy i uczyć się ich po prostu oddzielnie. Wyobraź sobie pracę w dzień jako DJ radiowy, a z drugiej strony ćwiczenie gry na gitarze w wolnym czasie. Oba zajęcia związane są z muzyką, ale dotyczą jej innych aspektów. Studiowanie języka lingwistycznie to nie to samo co nauka jego praktycznego użycia.

Pamiętaj ucząc się samemu w domu metodą Emila Krebsa możesz przegonić swoją grupę językową, przepisując się po prostu na wyższy poziom. Zyskujesz wtedy rok nauki i oszczędzasz to co musiałbyś w tym czasie wydać.

No comments:

Post a Comment